Turkiye Sonunda Sari Listeye Aliniyor! Guncelleme Persembe Gunu!

İngiltere’nin perşembe günü yapacağı seyahat güncellemesinde ‘yüksek riskli ülke’ statüsündeki bazı ülkelerin sarı listeye alınabileceği belirtildi.

Bir düzine ülke kırmızı listeden çıkacak

Covid data analiz şirketi Tim White’e göre aralarında Sri Lanka, Türkiye, Güney Afrika, Maldivler, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Kenya ve Meksika’nında yer aldığı bir düzine ülkenin kırmızı listeden çıkarılacak.

Londra Büyükelçiliği: Türkiye bu sefer kırmızı listeden çıkarılacak

Independent gazetesinde yer alan haberde de, kırmızı listeden çıkarılacak ülkelerin arasında Pakistan, Peru, Arjantin ve Bangladeş’in de bulunduğu ifade edildi.

Öte taraftan Sky News’e konuşan Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği, Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılacağını açıkladı. Büyükelçilik bir önceki açıklamasında da aynı ifadeleri kullanmış ancak İngiltere Türkiye’yi kırmızı listede tutmaya devam etmişti.

“Türkiye’nin durumu sarı listedeki pek çok ülkeden daha iyi”

Türk Büyükelçiliği tarafından Sky News’e yapılan açıklamada, “İngiltere’nin trafik lambası sistemi için kriter aldığı veriler söz konusu olduğunda, Türkiye’nin durumu sarı listede yer alan pek çok ülkeden daha iyi.” denildi.

Kırmızı ülke sayısı oldukça düşecek

Şu anda İngiltere’nin kırmızı listesinde 60’dan fazla bulunuyor. Ancak hükümetin basitleştirilmiş iki aşamalı bir sistem üzerinde çalıştığı ve bu sistemin hayata geçmesi durumunda kırmızı listedeki ülke sayısının oldukça azalması bekleniyor.

Leave a Reply