Trafalgar Square londra, ingiltere, hakkinda hersey

Trafalgar Square Londra’nın kalbinde buluşma noktasıdır. Nelson sütununun, the National Gallery’nin bulunduğu, bazen açık hava konserlerinin ve kutlamaların yapıldığı meydandır. Bu meydan Leicester Square ve Piccadilly Circus’dan yürüme mesafesindedir. Admiralty Arch ve Whitehall yoluyla Buckingham Palace uzanan the Mall Horse Guards Parade ve Downing Street’den the Palace of Westminster ve Westminster Abbey’e kadar uzanmaktadır.

Londra sehir ici ulasim alternatifleri: otobus, tren, metro, taksi, mini cab, bot, travelcard, oyster card

Trafalgar Square londra ingiltere

Trafalgar Square, müzeleri, restoranları, kafeleri ile gece-gündüz her daim kalabalık. John Nash tarafından tasarlanan bu meydan, Londra’daki açık hava etkinliklerinin ana mekanı. Napoleon’a karşı yürütülen Trafalgar Muharebesi’nin kahramanı Amiral Lord Nelson adına dikilen Nelson Sütunu, 50 metre boyunca Trafalgar Square’in tam ortasında yükseliyor.

London Eye: londra ingiltere, bilet, fiyat, ziyaret

Trafalgar Square’in en gösterişli yerinde bulunan ve ulusal sanat koleksiyonunu içeren National Gallery, Erken ve Yüksek Rönesans döneminden eserlerle ve 17.yüzyıl İspanyol ressamlarından kalma resimlerle görülmeye değer. 13. Yüzyıl – 15. Yüzyıl arası “Erken Rönesans (Early Renaissance)” ressamlarından Bellini, Botticelli, Raphael, Leonardo (Galeri’de bulunan Leonardo Da Vinci’nin “Madonna ve Çocuk” tablosunu önünde her daim uzun kuyruklar oluşur); 16 Yüzyıl “Yüksek Rönesans (High Renaissance)” ressamlarından Bronzino, Michelangelo, Veronese; 17. Yüzyıl Barok (Baroque) Dönemi ressamlarından Caravaggio, Rembrandt, Tubens, Vermeer; 18.Yüzyıl – 20. Yüzyıl Rococo dönemi ressamlarından Goya, Monet, Van Gogh, National Galeri’de adeta birbirleriyle yarışıyor. Bu kadar önemli bir galerinin girişinin ücretsiz olması, İngilizler’in sanata bakışının adeta bir özeti: Sanat, sadece cebinde parası olanlara değil, herkese ait!

National Gallery’nin yanında bulunan National Portrait Gallery’de Tudor Dönemi İngilteresinden günümüze, İngiltere tarihine iz bırakmış ünlülerin portreleri yer alıyor. Bu müze, kraliyet ailesi üyelerinden şairlere, politikacılardan yazarlara kadar sayısız İngiliz’in bir resm-i geçidi adeta.

ingiltere londra’da ki muzeler: giris ucretleri, firavun, bilim, tarih, british museum

Trafalgar Square ve buradaki etkinliklerle ilgili bilgi almak için Mayor of London web sitesinin Trafalgar Square sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply