Oxfam’da cinsel iliski karsiligi yardim skandali buyuyor!

Haiti’de 2011 yilinda yasanan deprem felaketinden sonra bolgeye ulasan Oxfam gorevlilerinin depremzedelere yardim karsiligi cinsel iliski istemesi skandali buyuyor. Yillik butcesi 300 milyon pound olan Oxfam son 10 gunde 7000 duzenli bagiscisini kaybetti. Kurumun CEO’su kurum ve kendi adina ozur dilese de artik kuruma duyulan guven buyuk hasar aldi.

Haiti’de 2010 yilinda ki depremde 220,000 kisi hayatini kaybetmis, 300,000 kisi yaralanmis, yuzbinlerce ev kullanilamaz hale gelmisti.

İngiltere merkezli yardım kurululunun CEO’su Mark Goldring Londra’da İngiltere Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komisyonu’nun oturumunda yaptığı açıklamada 26 yeni cinsel istismar vakası hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladı. Bunlardan 16’sının Oxfam’ın uluslararası operasyonları ile bağlantılı olduğunu söyleyen Goldring “26 vaka ortaya çıktı. Daha yakın zamanda olan olaylar ile insanların zamanında rapor etmediği uzun süre önce yaşanmış vakalar var” dedi.

7.000 BAĞIŞÇI YARDIMLARI DURDURDU

Goldiring ayrıca son 10 günde Oxfam’ın 7.000 kadar düzenli bağışçısının kuruma yönelik yardımlarını durdurduğunu da açıkladı.

Geçen hafta Oxfam cinsel taciz ve istismar olaylarıyla baş etmek amacıyla aralarında çalışanlara yönelik yeni güvenlik incelemesi sistemi oluşturmanın da yer aldığı bir eylem planını hayata geçireceğini duyurmuştu.

Leave a Reply