Londra Grenfell Tower Yangini – Binada Turkler de Var

İngiltere’nin başkentinde Grenfell Tower’ı saran alevler saatlerce söndürülemedi, küle dönen binada çok sayıda can kaybı var. En az 50 yaralı hastanelerde tedavi görüyor. İtfaiye ekipleri binanın 20’inci katına kadar ulaşmış durumda. Çok sayıda bina sakininden haber alınamıyor. Binada Türk vatandaşların da olduğu belirtiliyor.

Binada mahsur kalanlar çığlıklar atarak yardım istedi, uluslararası haber ajansları alevlerin içinde çaresizce bekleyen insanların fotoğraflarını dünyaya servis etti. Görgü tanıkları bazı insanların yanan binadan aşağı atladıklarını aktarıyor.

Alevlerin yarım saat içinde binayı sardığını söyleyen görgü tanığı Muna Ali, “Alevler sadece 11 Eylül saldırılarını hatırlattı” dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 27 katlı bir binada gece saatlerinde başlayan ve saatlerce söndürelemeyen yangında ölenlerin olduğu bildiriliyor. İtfaiye ekipleri, küle dönen binada çok sayıda cesedin bulunduğunu açıkladı. Londra Ambulans Servisi, en az 50 yaralının hastanelerde tedavi altına alındığını doğruladı. Binada yaşayan çok sayıda kişiden haber alınamıyor.

Dev binayı saran alevler nedeniyle Grenfell Tower’ın üst katlarında çok sayıda insan mahsur kaldı. Görgü tanıkları 00:56’da alevlerin görüldüğü binadan çığlıkların yükseldiğini, üst katlardaki çok sayıda insanın el fenerleriyle yardım istediklerini aktarıyor. Mahsur kalanlardan bazıları, yakınlarını arayarak yangın merdiveni de yandığı için dışarı çıkamadıklarını söyledi. Bazıları ise alevlerin bulunduğu kata gelmesiyle binadan aşağı atladı.

BBC’ye konuşan görgü tanığı Muna Ali, alevlerin yarım saat içinde binanın her tarafına yayıldığını söyledi. Ali, “Alevler 11 Eylül saldırılarını hatırlattı” dedi.

Binada oturanlardan biri, Twitter hesabından “Sıkışıp kaldım. Evimden ayrılamıyorum çünkü dumandan öleceğim” diye yazdı.

(milliyet)

Leave a Reply