Iste ingiltere’nin AB’de ki son gunu! Brexit Detaylari

Geçiş sürecinin yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor. Bu süre içinde İngiltere Gümrük Birliği’nde ve Ortak Pazar’da yer almaya devam edecek ancak AB kurumlarında yer almayacak ve oy hakkı da bulunmayacak. Buna rağmen AB kanunlarına tabi kalacak.

İngiltere’nn AB’den çıkış sürecinin 30 Mart 2019’da tamamlanması bekleniyor.

İrlanda – Kuzey İrlanda sınırı

İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınırın Brexit sonrası nasıl işleyeceği, sürecin zor konularından. Avrupa Komisyonu, gece boyunca süren görüşmelerde İrlanda sınırıyla ilgili çıkmazın da aşıldığını belirtti.

Dün gece varılan anlaşmayla May, İngiltere ve İrlanda arasında fiziki bir sınır olmayacağını ve Hayırlı Cuma Anlaşması’nın (Belfast Anlaşması) korunacağını belirtti.

İrlanda Dışişlieri Bakanı Simon Coveney de son anlaşmanın sonucunun “İrlanda adasındaki herkes için çok iyi” olduğunu açıkladı.

Kuzey İrlanda doğumluların Avrupa Birliği vatandaşı kalabileceğine de karar verildi.

İngiltere’deki AB vatandaşlarının statüsü

İngiltere’de çalışıp yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarının durumunun ne olacağı Brexit sürecinin önemli başlıklarından.

Theresa May varılacak anlaşmanın İngiltere’deki 3 milyon AB vatandaşının haklarını garanti altına alacağını söyledi, “Hakları İngiltere yasalarında tanınıp, İngiliz mahkemelerinde uygulanacak” dedi.

Juncker de AB’de yaşayan İngiltere vatandaşlarının dayanı haklara sahip olmaya devam edeceğini, “idari işlerin”kolay ve ucuz olacağını söyledi.

bbturkce.com

Leave a Reply