iste AB’nin ingiltere’den istedigi 4 onemli madde!

Brexit artik fiilen hayata gecti. 2 yillik muzakere donemi basladi. AB tarafida ingiltere tarafida ne koparirsak kardir mantigi ile hareket edecek gibi duruyor.

ingiltere elinde ki devasa istihbarat agini one surerek anlasma olmazsa teror AB’yi vurur tehdidini ortaya atti bile.

Bu muzakerelerin nereye varacagi bilinmez ama AB tarafi dun yaptigi aciklama ile simdiden 4 madde ortaya cikardi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin birlikten ayrılma sürecinde (Brexit), görevlerinin AB vatandaşları ve işletmeleri için belirsizlik ve aksaklıkları en aza indirgemek olduğunu belirtti.

Tusk, Avrupa Halk Partisi (Hristiyan Demokratlar) Kongresi için geldiği Malta’da, ev sahibi Başbakan Joseph Muscat ile ortak basın toplantısı düzenledi. Tusk ve Muscat, toplantıda, Brexit müzakere sürecinin ilk safhasına dair açıklamalarda bulundu.

İngiltere’nin çarşamba günü Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesi uyarınca resmen birlikten çekilme talebini ilettiğini anımsatan Tusk, bugünkü görevinin 27 üye ülkeye Brexit müzakere taslağını teklif etmek olduğunu belirtti. AB Konseyi Başkanı, “İngiltere, 50. maddeyi başlattıktan sonra artık müzakere masasının diğer tarafında yer alıyor. Biz hızlı bir çalışma yaptık çünkü sizin de bildiğiniz üzere anlaşma bize bir uzlaşıya varmamız için 2 senelik süre veriyor.” dedi.

Tusk, İngiltere’den beklentilerini şu dört madde ile açıkladı;

  • İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları korunmalı,
  • İngiltere’deki AB işletmeleri için yasal boşluk bırakılmalı,
  • İngiltere topluluklara karşı adil olmalı,
  • Kuzey İrlanda ve İrlanda arasındaki soruna çözümcül yaklaşım.

Bakalim bu 4 maddeye ingiltere’nin cevabi ne olacak.

Leave a Reply