isci partisi de brexit’e devam dedi!

İngiltere 8 Haziran’da yapılacak genel seçimlere hazırlanırken ana muhalefet konumunda bulunan İşçi Partisi seçim bildirisini Bradford’da açıkladı. Geçtiğimiz hafta bir bölümü basında çıkan manifestonun seçime 23 gün kala yayınlanması da ayrıca eleştiri konusu oldu.

Törende konuşan parti genel sekreteri Jeremy Corbyn Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin devam ettirileceğini vaad etti. Manifestoda “referandum kararına saygı gösterilecek” denilirken, diğer yandan varılması beklenen nihai Brexit anlaşması da parlamentoda oya sunulacak. Corbyn “Brexit süreci devam edecek, fakat bu süreç muhafazakarların yürüttüğü gibi sürmeyecek” dedi:

“Brexit’in sıradan insanların yararına olması için yalnızca İşçi Partisi’nin bir planı bulunuyor. Biz açıkça ortaya koyuyoruz. İşçi Partisi’nin yürüteceği Brexit, istihdama öncelik verecek. Muhafazakarların Brexit’i ise City’nin finans çevrelerinin çıkarlarını gözetiyor ve Britanya’yı bir düşük maaş ve vergi cenneti yapma yolunda işliyor.”

İşçi Partisi ayrıca yıllık geliri 75.000 Paund’dan yüksek olanlara ek vergi getirmeyi vaad ediyor.

Manifestodaki en radikal teklifler arasında da kamulaştırma önerileri bulunuyor. Buna göre ana muhalefet iktidara geldikleri takdirde bazı su dağıtım şirketleri ve demiryollarını yeniden kamulaştırmayı vaad ediyor.

Son kamuoyu yoklamaları İşçi Partisi’nin Theresa May liderliğindeki Muhafazakar partinin 13-14 puan kadar gerisinde kaldığını gösteriyor.

euronews

Leave a Reply