İnsan kaçakçılarından Youtube dersleri: İngiltere’ye nasıl girilir?

İnsan kaçakçıları İngiltere’ye yasadışı yollardan nasıl gireceğinin gösterildiği videolar çekiyor ve Youtube üzerinden bu videoları yayınlıyor.

Middle East Monitor’un Telegraph gazetesinden aktardığı habere göre Facebook’ta yayınlanan “Avrupa’ya Giden Yol” başlıklı reklamlar insanları bu videolara götürüyor. Videolarda kullanılacak tekneler için “Tüm parçaları 12 milimetre kalınlığındaki demirden yapılmış. Tekne motoru 800 beygir gücü ve hızı boşken saatte 14 mil” sözleri kaydediliyor.

Geçtiğimiz yıl BM, mağdurların karşılaştıkları tehlikeleri anlayamadan yola çıkmalarına sebep olan “güvenli geçiş vaadiyle” ilgili teknoloji şirketlerini ve sosyal medya platformlarını kullanıcılarına baskı yapmadıkları konusunda uyarmıştı. Fakat paylaşımlar buna rağmen sürüyor.
İnsan kaçakçıları İngiltere’ye yasadışı yollardan nasıl gireceğinin gösterildiği videolar çekiyor ve Youtube üzerinden bu videoları yayınlıyor.

İngiltere’de faaliyet gösteren göçmen grubu Britain’s Organised Immigration Crime, bu videoların göçmenlere son derece güvenilir geldiğini ve yanılgıya sebep olduğunu belirtti.

“Bu reklamlardan çok azına baktığınızda, büyük lüks yatlar ve gemiler görüyorsunuz. Fakat göçmenler gerçekte küçük bir tekne görüyorlar.”

AçıklamaAvrupa Polis Teşkilatı (Europol) Göçmen Kaçakçılığı Merkezi, göçmenlerin yüzde 90’ının AB’ye suç örgütlerini kullanarak geldiğini tahmin ediyor.

Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre, kaçakçılık yapan insanlar suçlular için üçüncü büyük iş.

TIRIN ARKASINDA 39 CESET

Geçtiğimiz ay, İngiltere’nin güneydoğusundaki Essex bölgesinde, içinde 39 kişinin cesedinin bulunduğu bir tır ele geçirilmişti.

Bu yılın ilk altı ayında bin 473 mülteci İngiltere’ye geçmeye çalıştı. Göçmenlerin çoğu Eritre, Irak, Afganistan ve İran’dan geliyor.

Bu syaı 2018’in tamamında 586’ydı.

Kaynak Time Turk

Leave a Reply