Ingiltere’de bir sehir tekrardan karantinaya alindi!

Yeni tip corona virüs (covid-19) vakalarıyla mücadele eden ve virüs tedbirlerini kaldırmaya hazırlanan İngiltere’de bir şehir karantinaya alındı.
İngiltere de tüm dünyada olduğu gibi Covid-19 salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor. 
Ülkede son verilere göre Covid-19’dan ölenlerin sayısı 43 bin 575’e yükselmişti. 
Geçen hafta 2020 yılının rekor sıcaklıktaki günlerini geçiren ülkede insanlar plajlara akın edince böyle görüntüler ortaya çıktı. 
Plajları doldurup sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan ve virüsün bulaşma riskini artıran İngilizler kamuoyunda çokça tepki çekmişti. 
Başbakan Boris Johnson ise yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerindeki gevşeme adımları kapsamında 4 Temmuz’dan itibaren restoranlar, barlar, kuaförler, sinemalar, ibadet yerleri, müzeler, kütüphaneler ve galerilerin yeniden açılacağını duyurmuştu. 
Birkaç gün sonra gevşeme adımlarını hayata geçirek İngiltere’den endişe verici bir haber geldi. 
Ülkenin önemli şehirlerinden Leicester, vaka sayılarında görülen artış yüzünden karantina altına alındı. 
İngiltere’de 23 Mart’ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs’ta kısmi gevşemeye gidilerek, egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayanların da iş başı yapmalarına izin verilmişti.
Gevşeme adımlarının ikinci aşamasında 1 Haziran itibarıyla ilkokulların açılması ve profesyonel spor müsabakalarının başlaması, 15 Haziran’da tüm perakende mağazalarının açılması kararlaştırılmıştı.
Bu karantina uygulaması ingiltere’de bölgesel uygulanan ilk karantina olma özelliğini taşıyor. 
Yerel yetkililerle görüştükten sonra “bazı zor ama önemli kararlar” aldıklarını belirten Hancock, salı gününden itibaren zorunlu olmayan perakende mağazalarının, perşembe gününden itibaren de okulların kapatılacağını açıkladı.
Leicester sakinlerini evde kalmaya, kent içi ve dışı seyahatler yapmamaya çağıran Hancock, “Sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını yakından izleyeceğiz ve gerek duyarsak daha fazla adım atacağız.” diye konuştu.
Başkent Londra’nın yaklaşık 160 kilometre kuzeyinde yer alan 400 bin nüfuslu Leicester kentinde son 2 haftada 866 vaka görüldüğü, salgın süresince kaydedilen toplam vaka sayısının ise 2 bin 987 olduğu belirtiliyor.
Gevşeme adımlarının askıya alındığı kentte sıkı tedbirler uygulanmaya başladı. 
Araçlarının içinde koronavirüs testi uygulanan vatandaşlar tedbirler konusunda da sürekli uyarılıyor. 
Kentin sokaklarına uyarı yazıları yazılırken sokakların sosyal mesafeye uygun olmayacak şekilde kalabalıklaşmasının önüne geçirmeye çalışıyor. 
Tüm binaların camlarında uyarı yazıları asılı olan kentte alışveriş yapmakta zorlanan vatandaşlara da yetkililer yardımcı oluyor. 
İngiltere Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, ülkede son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 25 kişi hayatını kaybetti. Böylece ülkede toplam ölü sayısı 43 bin 575’e çıktı.
İngiltere, Covid-19 kaynaklı ölü sayısında Avrupa’da 1’inci, dünyada da ABD ve Brezilya’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor.
Başbakan Boris Johnson’ın bu son durumla ve gevşetilecek önlemlerle ilgili yapacağı açıklama ise merakla bekleniyor. 
Johnson, vaka sayılarında artışlar görülürse 4 Temmuz’da gerçekleşecek gevşemenin askıya alınabileceğini ve açılacak olan işletmelerin tekrar kapanabileceğini söylemişti. 

Leave a Reply