ingiltere’de 2 haftalik kapanma gundemde!!! Buyuk omicron dalgasi lockdown getiriyor

İngiltere’de yılbaşı “büyük Omicron dalgası” endişesiyle geliyor. Omicron vakası sayısının 10 bin 59 daha artarak 24 bin 968’e ulaşması ülkede kurumları harekete geçirdi.

ingiltere 2 haftalik kapanma lockdown

ingiltere’de 2 haftalik kapanma gundemde!!! Buyuk omicron dalgasi lockdown getiriyor

Milli Güvenlik Kurulu COBRA, haftasonu toplanarak her gün katlanan vaka sayılarını durdurmak için yeni tedbir paketlerini görüşüyor.

Aşı ve karantina karşıtları meydanlarda

Parlamento meydanı ve Londra caddeleri ise aşı ve karantina karşıtlarının protestosuna sahne oldu. Binlerce kişi özgürlük sloganlarıyla hükümetin getirmeyi planladığı yeni tedbirlere karşı yürüdü.

Omicron varyantının hızlı yayılma özelliği nedeniyle halk 3. doz aşı için kuyruğa girerken, bilim kurulu SAGE, Başbakan Boris Johnson’a yeni tedbirler içeren bir dizi tavsiyede bulundu.

Financial Times gazetesinin hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Johnson, her ne kadar getirilmesi istenen tedbirleri yumuşatma arzusunda olsa dahi, yeni varyantın yayılma hızına dair gerçeklere de göz yumamıyor.

Aylardır 35 ila 45 binlerde seyreden günlük vaka sayısı Çarşamba 60 bine, Perşembe ve Cuma ise 90 binlere varınca, SAGE kısa adlı bilim danışma kurulu yeni önerilerle başbakana gitti ve acil toplantı talep etti.

Kısıtlamalara dönüş

The Times gazetesinin ‘toplantı notları’ başlığıyla verdiği haberde bu tedbir önerilerinde ‘şalter kapatma’ adı verilen iki haftalık karantina, iş amacı dışında kapalı mekanlarda buluşma yasağı ve restoranların sadece açık hava mekanlarında servisle kısıtlanması dikkat çekiyor.

Leave a Reply