ingiltere ucuncu dunya savasina mi hazirlaniyor?

ingiltere 3. dunya savasina mi hazirlaniyor? Gazeteler surekli siginaklarin bulundugu yerleri ve haritalari gosterirken diger yandan da olasi savasta neler yapilmasi gerektigi anlatiliyor.

ABD ve Rusya’daki savaş sığınaklarına rağbet her geçen artarken benzer bir akım da İngiltere’de başladı. Başta ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer gerilime dikkat çeken İngiliz basını, olası bir Üçüncü Dünya Savaşı’na karşı da okuyucularına ülkedeki sığınakları bildirmeye başladı. Express gazetesinin internet sitesinde İngiltere genelindeki savaş sığınaklarının haritaları yayımlandı.

ingiltere ucuncu dunya savasi siginak

Haberde İkinci Dünya Savaşı’nda yapılan yeraltı sığınaklarından en geniş ve en derin olan 8 tanesinin başkent Londra’da olduğu kaydedildi. Chancery Lane, Belsize Park, Camden Town, Goodge Street, Clapham North, Clapham Common, Clapham South ve Stockwell. bölgelerindeki bu sığınakların genişliğinin 5 metre çapında olduğu ve uzunluklarının da 360 metreyi bulduğu belirtildi. Her bir sığınağın 10 bin kişi sığabilecek kapasitede olduğu vurgulanan haberde söz konusu sığınaklardan 5’inin Londra’ya yönelik bombardımanın çok arttığı 1944’te halka açıldığı hatırlatıldı. Express gazetesi söz konusu tünellerin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra askeri yığınaklar, iletişim merkezleri, müze ve otel gibi kullanıldığı ancak şimdilerde hepsinin girişinin kilitli olduğunu yazdı. Kısa bir süre önce Rusya’da hükümete bağlı televizyon kanalı NTV, halka Batı ile nükleer savaşın her an çıkabileceğini ve “Olası bir savaşa hazır mısınız? Eğer bir gün size en yakın bomba sığınağının nerede olduğunu öğrenmeniz gerekirse, o gün bugün. Kendinize en yakın sığınakların yerini bilin” uyarısı yapılmıştı.

kaynak: takvim.com.tr

Leave a Reply