İngiltere silah ihracatında rekor kirdi!

İngiltere silah ihracatında 2. sırada: “Londra’nın dış politikadaki ikiyüzlülüğü ortaya çıktı”

ingiltere küresel çapta Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından en çok silah ihraç eden ikinci ülke oldu. Sivil toplum kurumları, silahların baskıcı rejimlere satıldığı gerekçesiyle Londra’yı dış politikada ikiyüzlülükle suçladı.

2018’de savunma ve güvenlik ihracatı rekoru kıran ülke 14 milyar poundluk (15 milyar 320 milyon euro) satış gerçekleştirdi. Dış Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Londra Avrupa’da ise ilk sıraya oturdu.

2018’de yapılan satışın yüzde 60’ı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi Orta Doğu ülkelerine gerçekleşti.

İngiltere’ye verilen siparişler bir önceki yıla oranla 5 milyar paund artış gösterdi. Londra böylece 1983’ten beri en büyük silah ihracatı rakamına imza attı.

Bu hızlı artışın sebeplerinin başında Typhoon savaş jetleri ve Paveway bombaları üzerinde imzalanan ihracat anlaşmaları yatıyor.

İngiltere 2018’de küresel silah ihracatının yüzde 19’unu gerçekleştirerek Rusya’nın önünde en çok silah satan ikinci ülke oldu. Lider Amerika Birleşik Devletleri küresel ihracatın yüzde 40’ını elinde bulundururken bu üç ülkeyi Fransa takip etti.

Leave a Reply