İngiltere nisanda Google, Amazon ve Facebook’dan vergi alacak

İngiltere, Amerika’yla ticaret anlaşması yapmak istediğini ancak bununla birlikte Google, Facebook, Amazon gibi internet devi Amerikan şirketlerine dijital hizmet vergisi getireceğini söylüyor.

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Andrea Leadsom, Talk Radio’ya yaptığı açıklamada “Amerika ve İngiltere yeni bir ticaret anlaşmasına girme konusunda taahhütte bulundular. Yüzyıllar öncesine uzanan güçlü ilişkilerimiz var ve bazı konularda aramızdaki anlaşmazlıklar bu mükemmel güçlü ve derin Amerika-İngiltere ilişkilerine zarar vermeyecektir” ifadelerini kullandı.

Leadsom, “Her zaman zorlu müzakereler, tartışmalar olur. Ancak bu dev çokuluslu şirketlerin inanılmaz büyüklükte gelirler ve karlar elde ettikleri noktada teknoloji vergileri konusu hayati öneme sahip. Bu şirketler vergilendirilmeliler. Yapmak istediğimiz şey dünyanın geri kalanıyla da uluslararası alanda çalışıp bu şirketlerin adil bir vergi ödemelerini sağladığımızdan emin olmak” dedi.

İngiltere, internet devi şirketlerin kendi ülkesi içerisinde yıllık en az 657 milyon dolarlık bir gelir elde ettiklerini öngörüyor ve Nisan 2020 itibariyle bu gelirlere yüzde 2 dijital hizmet vergisi getirecek.

1 thought on “İngiltere nisanda Google, Amazon ve Facebook’dan vergi alacak”

  1. İngilterede vergi verebiliyorlarsa Türkiye'de neden garip davranıyorlar. Google biraz uysal fakat facebook ve diğer sosyal medya şirketleri durum Türkiye olunca çifte standart olarak davranıyorlar.

    Reply

Leave a Reply