ingiltere Kibris’ta Turk Askeri istemiyor

On yillardir sure gelen Kibris sorununa cozum bulmak icin yapilan sonu gelmez toplantilardan bir turlu mantiga yatkin sonuclar gelmiyor.

Rum tarafinin surekli akla hayale gelmeyecek istek ve onerileri Turk tarafini adeta bezdirdi. Masabasinda yaptiklari haritalarda Turk tarfina adeta bir nokta kadar yer ayiran Rumlar bunun Turk tarafinca kabul gormesini bekliyor.

Rumlar’in diger bir istegi ise adada konuslu Turk askerlerinin Turkiye’ye donmesi. Bu sartlar Turk delegelerce kabul edilemez. Turk askerlerinin ayrilmasi demek Kibrisli Turklerin guvenliginin tehlikeye girmesi demektir.

Diger bir sakinca ise Turkiye’nin Akdeniz’de ki kita sahanliginin da tehlikeye girmesi. Akdeniz’de bulunan milyarlarca metrekup dogalgaz rezervinin de gozardi edilemez bir konu oldugu ortada.

ingiliz Guardian gazetesi, İngiltere ve Yunanistan’ın garantörlük sisteminin kaldırılmasını istediğini, ancak Türkiye’nin bu konuda ısrarcı olduğunu belirtiyor. Gazete ayrıca, İngiltere’nin Türkiye’yi askeri varlık yerine AB veya BM’nin komutasındaki çok taraflı bir gücün garantör rolünü oynayacağı bir formüle ikna etmeye çalıştığını vurguluyor.

Guardian Ankara’nın İsviçre’deki görüşmelerde Kıbrıs’taki asker sayısını yüzde 80 oranında azaltmayı teklif edeceğini ve tamamen asker çekmeninse gerçekçi olmadığını söyleyeceğini vurguluyor.

Leave a Reply