‘İngiltere AB’ye teslim olmak üzere’

İngiltere’nin eski dışişleri bakanı Boris Johnson, Brexit sürecinin ardından ülkenin AB’ye teslim olmak üzere olduğunu söyledi.

İngiliz hükümetinin Brexit müzakerelerinde teslim olmanın eşiğine geldiğini söyleyen eski dışişleri bakanı Boris Johnson, Başbakan Theresa May’i bir kez daha hedef aldı.

May’den, Chequers planından vazgeçmesini isteyen Johnson, ülkesinin gümrük birliğinde kalma ihtimalini ‘Avrupa Birliği’ne teslim olma’ olarak niteledi.

Eski bakanın eleştirileri, kardeşi Ulaştırma Bakanı Jo Johnson’ın istifasının hemen ardından geldi. Brexit müzakerelerinin gidişatından dolayı 9 Kasım’da görevi bıraktığını duyuran Johnson yeni bir referandum yapılmasını savunmuştu.

Boris Johnson, Brexit süreci için “İngiltere’nin 1950’lerdeki Süveyş krizinden bu yana en büyük yenilgisi” diyen kardeşine katıldığını belirtti.

Telegraph gazetesindeki köşe yazısında hükümete yüklenen Johnson, İngiltere’nin mevcut durumdan çok daha kötü bir anlaşmaya imza atmanın eşiğinde olduğunu iddia etti.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının öncü savunucularından Johnson, May’in Brexit planları doğrultusunda ülkesinin ‘köle devlet’ durumuna düşmesinin söz konusu olduğunu yazdı.

Leave a Reply