Financial Times: İngiltere’nin büyük hatasını Türkiye düzeltti

Financial Times COVID-19 krizini açıkladı: İngiltere’nin büyük hatasını Türkiye düzeltti
İngiliz Financial Times gazetesinde, son dönemde yaşanan ve Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesiyle çözülen “sevkiyat krizini” anlatan bir haber yayımlandı. Haberde, İngiliz hükümetine sert eleştiriler getirilerek “İngiltere’nin koruyucu ekipman siparişini yerine getirebilmek için devreye Türk hükümeti girdi” denildi. İngiliz hükümeti, daha önce sevkiyat krizinde asıl hatalı tarafın kendileri olduğunu itiraf etmişti.

İngiltere’nin özel bir şirketten kişisel koruyucu malzeme satın alma planlarının kaosla sonuçlanmasının ardından Türk hükümetinin devreye girdiği sürecin sonunda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bir uçak, koruyucu ekipman sevkiyatını İngiltere’ye ulaştırdı.

“İNGİLTERE’NİN YARDIMINA ANKARA KOŞTU”

İngiltere’nin, ilk olarak anlaştığı tedarikçi firmanın gerekli ihracat lisansı olmadığı anlaşıldıktan sonra gecikmeler yaşanmasının ve Boris Johnson hükümetinin utanç verici bir durum içine düşmesinin ardından İngiltere’nin yardımına Ankara koştu.

Koronavirüs hastalarına bakan sağlık çalışanları için gerekli önlüklerin ve koruyucu ekipmanın sevkiyatı, konuyla alakalı iki kaynağın aktardığına göre Türk devletine ait bir sağlık şirketi olan USHAŞ tarafından sağlandı.

SAĞLIK BAKANI DETAYLARI VERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba gecesi açıklama yaparak Türkiye’nin bir önceki akşam sevkiyata “izin verdiğini” ifade etti ancak daha fazla açıklama yapmadı. Koca, “Türkiye bu anlamda İngiltere’ye ikinci kez yardım etti” diyerek bu ay başlarında İngiltere’ye gönderilen acil yardım ekipmanıyla dolu bir önceki sevkiyata atıfta bulundu.

TÜRK ŞİRKETİYLE ANLAŞMA YAPAN İNGİLİZ HÜKÜMETİ ÇARESİZ KALINCA DEVREYE TÜRK HÜKÜMETİ GİRDİ

İngiliz yetkililer çaresiz bir şekilde, İngiltere’nin bir Türk şirketiyle yaptığı 84 tonluk anlaşmanın sonuçsuz kalmasının ardından Kraliyet uçağına yüklenecek koruyucu ekipmanın bulunması noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti ile birlikte hareket ederken İstanbul’da resmen kaos yaşandı.

İngiliz bakanlar, ilk olarak yapılan 84 tonluk anlaşmada, sağlık çalışanlarının eksikliğini gidermek için gerekli olan 400 bin önlük de yer aldığını açıkladı.

Ancak Başbakanlık çarşamba sabahı İstanbul’dan gelen uçakta ne kadar ekipman olduğunu açıklamadı; yalnızca ekipmanın çalışanlara gönderilmeden önce kontrol edildiğini bildirdi.

Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın Sky News’e açıklama yaparak, “Anladığım kadarıyla özel tedarikçi şirketle bazı sorunlar oldu. Türkiye İngiltere’nin acil ihtiyaçlarına hızla çözüm bulmak için İngiliz yetkililerle birlikte hareket ediyor” dedi.

Yalçın, “Türkiye geçen hafta 250 bin parça kişisel koruyucu ekipman bağışlayarak İngiltere’ye yardım etmişti, şimdi de İngiliz yetkililerin bu ticari meseleyi çözmesine yardım ediyor” diye ifade etti.

Kraliyete ait dört askeri uçak, İstanbul’dan koruyucu ekipman tedarik etmeye devam etmek için Oxfordshire’daki Brize Norton’da beklemede. Öğlen saatleri için planlanan bir uçuş iptal edildi. Askeri kaynaklar, uçağın perşembe günü hareket etmesi için gerekli bazı planlar yapılmakta olduğunu aktardı.

İngiltere ile Türkiye son yıllarda zaten yakın olan diplomatik ilişkilerini daha da geliştirdi. 2016’daki darbe girişiminin ardından İngiltere Erdoğan’a desteğini dile getirmişti ve savunma, terörle mücadele ve ticaret konularında yakın ilişkiler kurmaya devam etti.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply