Eski Glasgow Vekili Universal Kredit Kullaniyor

Gecmis donem North East bolgesinden isci partisi milletvekilligi yapmis olan Paul Sweeney su an universal kredit alarak yasamini surduruyor. 

Paul Sweeney’nin 2,5 yillik vekillik hayatindan sonra icine dustugu finansal zorlugu kendi agzindan deinleyelim:

Şu anda Universal Credit’te olan eski bir milletvekiliyim – çoğu insan zorluklardan sadece birkaç maaş bordrosu uzakta!

Bakiyemin ne kadar azaldığını görmek için telefonumda bankacılık uygulamamı her açtığımda bir endişe sancılarım var

2020’nin geleceğini kimse görmedi. Geçen yıl bu kez, iki buçuk yıl Glasgow Kuzey Doğu milletvekiliydim ve İşçi Partisi’nin ön bankasında bir gölge bakan olarak, ince bir çoğunluğu savunduktan sonra, başka bir erken Genel Seçim kampanyasının tam ortasındaydım.

Partime karşı milli sallanmayı yenmek için çok zorlanmam ve Glasgow’da rakiplerimi en marjinal sonuca götürmek için mücadele etmeme rağmen, 2.548 oyla işimi kaybettim.
Glasgow ile Londra arasında yoğun 18 saatlik günler çalışmaktan bir anda hayatta ki tüm amacım elimden alındı.
2017 seçimlerinde milletvekili olmayı hiç beklememiş olsam da – bahisçilerde 16/1 geride kalırken – memleketimi Parlamento’da temsil etmenin hayattaki gerçek mesleğim olduğunu çok çabuk keşfettim ve birçok yerel ve ulusal kampanyalar yaptim. Ondan önce, 14 yaşımdan itibaren kağıt turu, garson ve süpermarket asistanıyla başlayıp, yedek asker olarak orduda yedek görevli olarak ve daha sonra gemi inşa endüstrisinde mezun olarak çalışarak sürekli bir dizi işte çalışacak kadar şanslıydım.
Fiziksel ve zihinsel olarak sarsıcı bir 2019’dan kurtulurken, Ocak ayında Angela Rayner’ın İşçi Partisi genel başkan yardımcısı olma kampanyası için çalışmaya başladım ve bu da bana bundan sonra ne yapacağımı anlamam için biraz nefes alma alanı sağladı. Ardından Covid-19 vurdu.
Bir ay sonra, İşçi Partisi liderlik kampanyası sona erdiğinde, daha önce hiç yüzleşmek zorunda olmadığım bir şeyle yüzleşmek zorunda kaldım: pandemik kilitlenmenin kafa karıştırıcı ortamı ve toplumun durma noktasına geldiği işsizlik.
Sadece iki takvim yılına hizmet ettiğim için eski milletvekillerinin görevden ayrıldıklarında cömert ödemeler aldıklarına dair yaygın inanışa rağmen, Parlamentodaki işten çıkarmam sadece iki aylık maaşımdı ve ipotek ve araba finansmanı ve diğer yaşam masrafları beni bekliyordu. Ben de yalnız yaşıyorum, bu yüzden beni destekleyecek bir partnerim yoktu. Bu ezici bir farkındalık ve bir sonraki adımda ne yapacağınızın endişesiyle sizi kolayca bunaltabilir.
Sonra, her ay ne kadar ödeme alacağımı bilmeden ilk ödemeyi beş haftalık uzun süreyi beklemeye başladım. Sonunda bana, yaşamak için yeterli değil, ancak tamamen azalan birikimlerime güvenerek avantajdan kurtulmak için kesinlikle yeterli olan 283.74 sterlin alacağımı söylendi. Ayrıca, biraz zaman kazanmak için bankayla altı aylık bir mortgage tatili yaptım, bu da bankamla internetten yapmak çok kolaydı.

Leave a Reply