Erdogan: Turk Askeri Kibris’tan Asla Cekilmeyecek

Istanbul’da gazetecilere yaptigi aciklamada Cenevre’de gerceklesen Kibris baris gorusmeleriyle ilgili konustu. Erdogan “eger asker cekme soz konusu olacaksa, her iki tarafin da askerlerini cekmesi gerekir.” dedi.

Kibris adasinda 2 garantor ulke Yunanistan ve Turkiye’nin askerleri bulunuyor ancak Guney Kibris baris gorusmelerinde sadece Turk askerlerinin adadan cekilmesini sart kosuyor.

Cumhurbaskani Erdogan gazetecilere yaptigi acikmada soyle konustu: “Annan Planı’nın artık geçerliliği yok. Şimdi yeni bir müzakere sürecidir. Bire dört, yani bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi başkanlık yapacak, dört dönem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başkanlık yapacak, böyle bir şey de olamaz. Bunu daha önce de konuşmuştuk; bire iki, bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi liderliği alacak, iki dönem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yönetimi alacak.

“Adil olan budur. Yani biz orada adil, kapsayıcı bir barış istiyorsak ölçüsü budur. ‘Bunun dışında bizden kimse bir şey beklemesin’ dedik, bunu yetkililerine söyledik.”

Kıbrıslı Rumları temsil eden Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise ada’da bulunan 30 bin Turk askerinin cekilmesinin barisin en onemli kosulu oldugunu belirtiyor. Nikos Anastasiadis “Baris gorusmelerinde once Turk ordusunun cekilmesi konusunda anlasmamis lazim” diyerek bir anlamda gorusmeleri tikadi.

Cenevre’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kuzey Kibris Cumhurbaskani Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kıbrıslı Türkler, Türkiye’nin bir çeşit garantisini istiyor. Ama eğer bir taraf ‘sıfır asker, sıfır garanti’ derse, diğer taraf ‘Bu konu tartışılamaz’ derse, müzakere yapılamaz. Ama dün bu meseleleri görüşmeye başladık. Bu da bu konularda karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm aradığımız anlamına geliyor.”

Leave a Reply