Canli bombayi 30 metrede yakalayan cihaz Turkiye’de

Ingiliz fizik profesoru Nick Bowring’in icadi, Carl Cagliarini’nin gelistirmesiyle ortaya cikan bu alet canli bombayi yuksek teknolojisi ise 30 metrede yakalayabiliyor.

Cihaz bu asamada ozel hic bir sirkete veya sahisa satilmiyor. Sadece devletler ve devletin kurumlari bu urunu alip guvenlik alaninda kullanabiliyor.

Ingiliz firma bu laetin satis fiyatini 200 bin dolar olarak belirlemis ve aralarinda ABD Baskani Obama’nin da bulunda bazi devlet baskanlarininda kullandigi belirtiyor.

Peki bu alet nasil calisiyor? Urunun gelistiricisi Carl Cagliarini sistemin ultra genis milimetrik radyo dalgalariyla insanlarin uzerlerini tarama seklinde calistigini soyledi.

Bu urun sadece canli bombalari degil, her turlu silahin tesbitinde de kullanilabiliyor. Okullarda kullanilirsa ogrencilerin veya art niyetli sahislarin okula silahla yaklasmalari engellenebiliyor.

Cagliarini Bruksel’de ki bombali saldiri icin ise soyle konustu:

“Brüksel’de meydana gelen patlama öncesinde bu cihaz olsaydı, teröristler daha havalimanına veya metroya girmeden tespit edilebilirdi. Cihazın tespit kapasitesi ve tekniği bugün hem İngiltere’de hem de ABD’de çeşitli resmi birimler tarafından uzun yıllar denenerek onaylandı. İngiltere İçişleri Bakanlığı, İngiltere Ulusal Balistik İnceleme Servisi, ABD Kara Kuvvetleri bunlardan sadece birkaçı. Radyo dalgaları gönderen cihaz, kişilerin üzerinde ya da çantasındaki silah ve bomba gibi cisimlerin yansımalarını hafızasındaki görsellerle eşleştirerek, bir tehdit anında polise sinyal ve görüntü gönderip uyarıyor. Cihaz, üzerine bomba yeleği giymiş veya patlayıcıları vücuduna sarmış kişileri, tabancaları, cep telefonu, cüzdan gibi üstte taşınacak objelerden ayırt ederek tespit yapabiliyor.”

Leave a Reply