Brexit ile İngiltere 10 yılda % 4 küçülecek

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin liderleri, İngiltere’nin AB’den ayrılmasını (Brexit) onayladı. İngiltere’de ise son sözü parlamento söyleyecek. Anlaşmanın parlamentodan geçebilmesi için 650 milletvekilinden 320’sinin desteği gerekiyor. Her şey planlandığı gibi giderse, İngiltere 29 Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden resmen ayrılacak. Söz konusu anlaşma, finansal konular, vatandaşlık hakları, Kuzey İrlanda konusu ile geçiş aşamaları, güvenlik ve ticari ilişkileri kapsıyor.

KİŞİ BAŞI 7.500 TL

Financial Times, Brexit Anlaşması’nın, AB’de kalmaya kıyasla yıllık maliyetinin, kişi başına yıllık 1100 sterlini (yaklaşık 7.500 TL) bulabileceğini yazdı. Gazete, Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nün (NIESR) bu konuda yapılan ilk detaylı ekonomik analizine yer verdi.

DARBE ALACAK

Bağımsız düşünce kuruluşu İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit Anlaşması’yla daha az ticaret, yabancı yatırım, üretkenlik ve göç olacağı için ulusal gelirin darbe alacağı tahmin ediyor. NIESR, Brexit anlamasıyla, Birleşik Krallık ekonomisinin gelecek 10 yıl içinde yüzde 4 daralacağını duyurdu.

AB’DEN İNGILTERE’YE UYARI

AB Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker, Britanya Parlamentosu’nu bu anlaşmayı reddetmemesi konusunda uyardı. Juncker, “Bu anlaşmayı reddederek daha iyi bir anlaşma elde edeceklerini düşünenler hayal kırıklığına uğrarlar” diye konuştu. İngiltere Başbakanı May de parlamenterlerin Brexit anlaşmasını onaylamaması durumunda ülkenin başladığı noktaya geri döneceğini söyledi.

Leave a Reply