Boris Johnson’dan Ankara Anlasmasi Aciklamalari

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Ankara Anlaşması’na ilişkin değerlendirmeler yaptı ve “Brexit’ten sonra da bu anlayışla devam edeceğiz” dedi.

Büyük büyük babasının da Osmanlı soyundan geldiğini söylemesiyle de Türk kamuoyunda tanınan Boris Johnson DHA’ya yaptığı Ankara Anlaşması’na ilişkin açıklamalarda İngiltere’nin enerjik, yetenekli ve parlak insanları çekmekten her zaman memnuniyet duyacağına vurgu yaptı ve akşam yemeğini yedikleri Türk restoranı Sofra’nın sahibi Hüseyin Özeri bunlara örnek gösterdi.

Sofra’nın sahibi Hüseyin Özer için, “Londra için o kadar çok şey yaptı ki, belediye başkanı olduğum dönemde Londra Belediyesi olarak yaptığımız birçok projeye katkısı oldu. Ülkemiz için de harika işler yapıyor” dedi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Johnson, “İngiltere’nin kapısı büyük büyük babam gibi İngiltere’ye gelerek hayatlarını burada kurmak isteyen enerjik, yetenekli ve parlak Türklere her zaman açık; bundan gurur duyuyoruz ve Brexit’ten sonra da bu anlayışla da devam edeceğiz” dedi.

“İkili ilişkiler inanılmaz güçlü”

Başbakan Binali Yıldırım ile Birleşik Krallık ve Türkiye için ortak önem taşıyan konuları görüştüklerini vurgulayan Johnson, “Başbakan Binali Yıldırım’ı birkaç yıldır tanıyorum ve bence iyi bir iş çıkartıyor. Krallık ve Türkiye ilişkilerine gelirsek bence siyasi zorluklara, siyasetin tüm gerginliklerine rağmen Birleşik Krallık ve Türkiye’nin ikili ilişkileri inanılmaz derecede güçlü” dedi.

Brexit’in sağlayacağı faydaları özellikle vurgulayan Johnson, “Brexit ile birlikte sadece Avrupa Birliği’ndeki dostlarımıza ve ortaklarımıza değil, onun dışında Türkiye gibi dostlarımıza da ayrı önem gösterebileceğiz” dedi.

kaynak: birgun.net

Leave a Reply