ANAP’tan Ecevit’e tam destek

03 Haziran 2002 21:55

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, partisinin “Başbakan Bülent Ecevit’in görevini devam ettirme kararlılığı konusunda en ufak endişesinin olmadığını” belirterek, “Sayın Başbakan’ın bu konuda ortaya koyduğu iradeye tam olarak destek vermektedir” dedi.

Partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun toplantısının ardından açıklama yapan Akarcalı, ANAP Grup Başkanvekili Nihat Gökbulut’un, Ecevit’in çekilmesi yönündeki sözlerinin yanış anlaşıldığını belirterek, “ANAP’ın, Sayın Başbakan’ın görevini devam ettirme kararlılığı konusunda en ufak endişesi yoktur. Sayın Başbakan’ın bu konuda ortaya koyduğu iradeye tam olarak destek vermektedir. Zaten görevi başında olan Sayın Başbakan’ın da kısa bir süre içinde bu görevi, eskiden de olduğu gibi Başbakanlık binasında yürüteceğine inanmaktadır. Kaldı ki Türkiye’de olduğu gibi dünyanın hiçbir yerinde başbakanlık görevinin, yalnız ve yalnız bir bina içerisinde geçerli olduğuna dair hiçbir ölçü yoktur. Bunu açık bir şekilde Türk ve dünya kamuoyuna duyurmak istiyoruz” dedi.

Akarcalı, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin AB’yle sözleriyle ilgili olarak bu konuyla ilgili çeşitli tartışmaların olduğunu söyledi. Akarcalı, “Ancak gerek Sayın Bahçeli’nin yarın grup toplantısında yapacağı konuşmalar, gerekse Meclis’te grubu olan bütün partilerin 7 Haziran’da Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında yapacakları toplantıda, bu konuların daha da netleşeceğine inanmaktayız” diye konuştu.

Akarcalı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığındaki toplantının, iktidar ve muhalefet partileri şeklinde değil, Türkiye’nin geleceğini ortak sorumlulukla yüklenmiş partiler olarak yapılacağını söyledi. Akarcalı, bu toplantının, hükümet ve iktidar partileri arasında arabuluculuk toplantısı olmadığını, AB sorumluluğunu taşımaya yönelik bir toplantı olduğunu ifade etti.

Leave a Reply