Almanya 1 Milyon Türk’ü vatandaşlıktan çıkartıyor!

Almanya, çifte vatandaşlık alan yaklaşık 1 milyon Türk vatandaşını Alman vatandaşlığından çıkartıyor. Almanya gerekçe olarak ise çifte vatandaşlık alanların bu durumu suiistimal ettiğini iddia ediyor.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre 20 yıl önce yeniden Türk vatandaşlığına geçen Türk kökenli Alman vatandaşlarının, Alman vatandaşlıkları iptal edilecek.

2000 senesinden sonra Almanya’dan izin almadan yeniden Türk vatandaşlığına geçen Türk kökenli Alman vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor. Kuzey Ren Vestfalya Vatandaşlık Dairesi, bu durumda olanlara mektup göndererek iptal kararını bildirdi. Almanya, vatandaşlık bilgilerini ise Türkiye’den aldı!! 

Almanya’da yasalara göre Alman vatandaşlığına geçmek için önce Türk vatandaşlığından çıkmak gerekiyor.

<

p style=”-webkit-tap-highlight-color: rgba(0, 0, 0, 0); -webkit-text-size-adjust: 100%; background-color: white; box-sizing: border-box; caret-color: rgb(51, 51, 51); color: #333333; font-family: "Open Sans", Tahoma, Arial, sans-serif; font-size: 15px; margin: 0px 0px 10px;”>Geçmişte bir çok kişi Alman olabilmek için Türk vatandaşlığından çıktı. Binlerce vatandaş Alman olduktan sonra ise Alman yasalarına aykırı olmasına rağmen gizlice yeniden Türk vatandaşı oldu. Alman vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden vatandaşlık için başvuruda bulunması gerekiyor.

Leave a Reply