AB’den Turkiye Vatandaslarina Vize Serbesti

AB Turkiye’nin Suriye’li multecileri Turkiye’de tutma karsiliginda soz verdigi vize serbestligi konusunda ilerlemeler saglandigi belirtiliyor.

Avrupa Birligi Turkiye’ye gocmenleri Turkiye’de tutma karsiliginda verdigi hic bir sozu yerine getirmedi, getirecegi de su an icin buyuk soru isareti.

AB’nin Türk vatandaşlarına vize serbestisi konusunda Ankara’nın sunduğu önerileri olumlu değerlendirdiği, üç noktada iyileştirme isteyeceği bildirildi. Konunun gelecek yılki AP seçimleri öncesinde çözülmesi hedefleniyor.

Türk vatandaşlarına AB’de vize serbestisi sağlanması konusunda yıllardır süren anlaşmazlığın aşılması gündemde.

Deutsche Welle’nin Alman Die Welt gazetesinden aktardığı habere göre, Türkiye’nin Türk vatandaşlar için vize serbestisi önündeki engellerin aşılması için bir ay önce yaptığı öneriler Brüksel’de olumlu yankı buldu.

Türk hükümeti, vize serbestisi için AB’nin talep ettiği 72 koşuldan yedisi dışındakileri yerine getirmiş, başta terörle mücadele yasasındaki değişiklikler olmak üzere karşılanmayan yedi koşulla ilgili olarak bir ay önce AB’ye teklifte bulunmuştu. “Die Welt”e konuşan ve isimleri açıklanmayan üst düzey AB yetkilileri, Türkiye’nin sunduğu önerilerin “çok önemli” ilerlemelere işaret ettiğini belirtti.

AP seçimlerinin 2019 yılı Mayıs ya da Haziran ayında yapılması bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar seyahatlerinde vize serbestisi getirilmesi konusundaki görüşmeler 2013 yılında başlamıştı. 2016 yılı Mart ayında imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde Türk vatandaşlarına vize serbestisinin 2016 yılı sonuna kadar yürürlüğe sokulması öngörülmüştü.

Dunya Gazetesi

Leave a Reply