ABD ingiltere’den bağımsızlığını ilan edeli 242 yıl oldu

4 Temmuz 1776, Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandığı tarih olarak geçiyor. ABD, kimilerine göre özgürlükler ülkesi, kimilerine göre ise kapitalizmin ve savaşların en büyük aktörü. Seveni olduğu kadar, sevmeyeninin de fazlasıyla olduğu bir ülke. Peki, 242 yıl önce bağımsızlık isteği nasıl oluştu?

Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın nedenleri aslında kısaca üç maddede özetlenebilir. İngiltere’nin Kuzey Amerika’da çok geniş toprakları yönetmesi, İngiliz sömürgeciliğin halkı ekonomik olarak güç durumda bırakan yüksek oranlı vergileri, Amerikan kolonisinde Yedi Yıl Savaşları sonrasında yepyeni bir ulus ruhunun doğması ve kendilerine olan güvenlerinin artması.

Tarih 28 Kasım 1773 gösterdiğinde Hindistan’dan, İngiliz gemileri Boston limanına çay getiriyordu. Geminin limana yanaştığını fark eden halk, çaya yapılan vergiye tepki olarak Boston limanına akın ettiler. Gelen gemiler valinin izni olmadan ne boşaltılabiliyor ne de geri çıkış yapabiliyorlardı. Bunun üzerine 20 günün ardından koloniciler harekete geçtiler. 100 kişi kılık değiştirerek gemide bulunan bütün çayı denize döktüler.

Bu hareketin lideri Samuel Adams’dı. Limanın yüzeyi çayla kaplanmıştı ve bu olay diğer gün İngiltere hükümeti tarafından büyük tepkiyle karşılandı. 16 Aralık 1773 tarihinde gerçekleşen bu olaya “ Boston Tea Party” (Boston çay partisi) adı verildi. Olayın ardından İngiliz hükümeti, limana girişleri yasakladı ve hiçbir gemi ve insanın yaklaşmaması emretti. Tabii Boston halkı bu duruma çok tepki göstermişti.

Haberin devami…

Leave a Reply