4 uçağa 1.1 milyar dolar vereceğiz

05 Haziran 2002 00:09

4 uçağa 1.1 milyar dolar vereceğiz

Ekonomik krizle boğuşan Türkiye, 4 adet AWACK erken uyarı uçağı alıyor. Türkiye’nin son 10 yıldaki en büyük savunma projesi olan 1.1 milyar dolar tutarındaki AWACS havadan erken uyarı uçağı projesine ilişkin sözleşme imzalandı.

Sözleşmeye Ankara’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri ve ABD’nin Boeing şirketi temsilcilerince imza konuldu.

Sözleşme uyarınca, Türkiye Boeing şirketinden 4 adet 737 tipi havadan erken uyarı uçağı alacak. Türkiye’nin isterse uçak sayısını 6’ya çıkarma opsiyonu da bulunacak.

Boeing şirketinin 737 havadan erken uyarı uçağı programından sorumlu başkan yardımcısı Patrick Gill, sözleşmenin sonbahara kadar ABD Kongesi’nce onaylanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini bildirdi.

Gill, ”Washington’daki temsilcilerimiz, birkaç gün içinde ABD Dışişleri Bakanlığı’na ilgili bütün belgeleri iletecek. Kongre onayının da Eylül’deki kongre tatiline kadar verilmesini bekliyoruz” dedi.

AWACS projesi, bütçe dışındaki Savunma Sanayiini Destekleme

Fonu’nca finanse edilecek, dolayısıyla Türkiye’nin ulusal bütçesine ve ekonomik programa herhangi bir yük getirmeyecek. Uçakların, 2-3 yıl içinde Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor.

Türk Hava Kuvvetleri, 737 tipi bu uçakların alımıyla bölgesindeki askeri hareketlilikleri anında belirleme imkan ve kabiliyetine kavuşacak. Uçakların üretimine, Türk şirketleri TAI ve Havelsan da katılacak.

Leave a Reply