Skip to main content

ingiltere'de etkisi kanitlanmis covid-19 asilarina lisans kosulu kaldiriliyor!

 İngiltere, salgınla mücadele kapsamında üretilebilecek herhangi bir koronavirüs aşısının 'acil kullanımına' imkan tanınması için yasal düzenlemelere hazırlanıyor. Buna göre muhtemel bir aşı, gerekli lisansı edinmemiş olsa bile, güvenlik ve kalite standartlarını karşılaması koşuluyla kullanılabilecek.İngiltere hükümeti, ülkedeki ilaç düzenleme kurumunun, 'güvenlik ve kalite standartlarını karşılaması şartıyla' koronavirüs aşısının kullanımına geçici izin sağlayabilmesi için 'güçlendirilmiş koruma önlemleri' benimsediğini açıkladı. 

Taslak düzenlemelere göre, İngiltere'deki ilaç düzenleme kurumu, aşının henüz lisans süreci devam ederken insanların koronavirüs aşılarını yaptırmasına imkan tanıyacak. Söz konusu düzenleme, normalde ilaçlar üzerinde yapılan testler ve güvenilirliğinin kanıtlanmasıyla birlikte ortalama birkaç aya yayılan süreci ortadan kaldıracak. 

Konuya ilişkin açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakan Yardımcısı Jonathan Van-Tam, "Etkili aşılar üretirsek, bu aşıları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hastalar için hazır hale getirmemiz önemli" dedi.

Hükümet, söz konusu düzenlemenin "tedbiri' bir adım olduğunu ve ancak acil bir halk sağlığı gerekçesinin olması durumunda son çare olarak kullanılacağını söyledi.

İngiliz İmmünoloji Topluluğu Başkanı Dr. Doug Brown, söz konusu acil onay koşullarında muhtemel bir koronavirüs aşısının güvenlik gerekliliklerini karşılamayacağı konusunda emin olduğunu söyledi.

Comments

Popular posts from this blog

Ingiltere'de Lockdown 2 Kesinlesti! Iste Bilmeniz Gerekenler, Kurallar ve Tarihler!

Ingiltere'de lockdown yani karantina uygulamasi artik kesinlesti. Medyada Lockdown 2 olarakta adlandirilan bu yeni karantina surecinde hangi kurallara gore nasil yasayacagiz? Lockdown 2 bu persembe gunu basliyor ve 2 Aralik'a kadar devam ediyor. Iste Ingiltere'de 2 Aralik tarihine kadar nasil yasayacagiz, hangi kurallara uyacagiz madde madde siraliyoruz: 1- Okullar acik! Herkesin tahminin tersi olarak okullar acik kaliyor. 2- Pub, Restoran ve servis yapilan heryer kapaniyor. Restoranlar kapaniyor ancak takeaway olarak devam edebilecekler.  3- Non essential denilen yani acik kalacak kadar onemde olmayan butun isletmeler, dukkanlar kapaniyor. Takeaway yani kebab, pizza, balik delivery isinde olanlar islerine devam edebilecekler.  4- Yurtdisina cikmak yasak. Sinirlar kapaniyor.  5- Ingiltere icinde de seyehatlere sinirlamalar getiriliyor.  6- Furlough 2 ay daha uzatildi!! 7- Profesyonel sporlar devam edecek ancak amator sporlar 2 Aralik'a kadar yasaklandi. 8- Mahkemeler a

Boris Johnson'un Acikladigi Yeni Covid-19 Kurallari - Okuyun, Pisman Olmayin!

Boris Johnson bu aksam 8'de yaptigi aciklamalarda yeni kisitlamalari acikladi. Son haftalarda artan vakalar herkesin endise ettigi bir seviyeye geldi. Alarm seviyesi 3'den 4'e cekildi.  Basbakan Boris Johnson simdilik 2. Lockdown'i, karantinayi aciklamadi ancak kurallara uyulmamaya devam edilirse ekim ayi icinde 2. karantina baslayacak! INGILTERE'DE 2. BIR KARANTINA OLACAK MI? CEVABI BU HABERDE! BORIS JOHNSON'DAN FLASH ACIKLAMALAR! Iste o yeni Covid-19 kurallari: 1- Bugunden itibaren pub, bar ve restoranlarda da maske takmak zorunlu. Yasaga uymayanlar £200 ceza ile karsilasacak. Yemek yerken ve icerken maske cikarilabilecek. 2- Gece 10'den itibaren restoran, pub ve bar'lar kapanmis olacak ve sadece masalarda oturan musterilere servis yapilacak. 3- Yasi 11'den kucukler icin maske takma zorunlulugu yok. 4- Covid-19 icin guvenli olmayan is yerleri kapatilacak.  5- Eger gerekirse Ordu birlikleri sehirlere inerek kurallarin uygulanmasini denetleyebilecek.

İngiltere'de 2. Dalga Korkusuyla Marketleri Yine Bosalttilar!

 Ingiltere'de 2. dalga korkusuyla insanlar marketleri hucum ederek, makarna, bebek mamasi, tuvalet kagidi, paracetamol gibi urunleri adeta yagmaladilar.  Koronavirüs vakalarında artışın yaşandığı İngiltere'de paniğe kapılan halk, soluğu marketlerde aldı. Avrupa'da koronavirüs salgını kaynaklı en çok ölümün görüldüğü İngiltere'de vaka sayısı, ağustos ayından itibaren yeniden yükselişe geçti. Ülkede geçtiğimiz günlerde vaka sayısı 4 bin 422'ye çıkarken, 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı olarak kaydedildi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülke basınına yaptığı açıklamada, "Salgının yayılmasını önlemede dönüm noktasındayız. Bir seçimle karşı karşıyayız. Ulusal karantina gerekliyse harekete geçmeye de hazır olmalıyız." dedi. İKİNCİ KARANTİNA GELECEK ENDİŞESİ Hancock'un açıklamasından sonra İngiliz vatandaşlar, ülkede marketlere akın etti. İngiltere'de uygulanan ilk karantina döneminde yaşananlara benzer görüntüler ortaya çıktı. D