Skip to main content

İngiltere ve İskoçya Arasındaki En Belirgin Farklar

Her ne kadar aynı adayı paylaşıyor ve "Büyük Britanya" (Great Britain) ismi altında birlikte anılıyor olsalar da İngiltere ve İskoçya arasında net farklar mevcut. Bir bakalım.

Her ne kadar yüzlerce yıldır aynı adayı paylaşıyor olsalar ve 1707 yılında birleşerek büyük britanya adını alsalar da, ingiltere ve iskoçya arasında da, her komşu iki ülke gibi farklar mevcuttur. temel konulara basitçe göz atmak gerekirse.


Tarih


Ingilizler, millattan sonra yaklaşık 100 yılında bugünkü ingiltere’ye gelen germen saksonlarının, frizyalıların, bir germen kabilesi olan angların ve yine germen soyu olan jutilerin torunlarıdır.

Iskoçların ataları ise keltlerdir ve takribi milattan önce 1200 yılında adaya geldikleri varsayılmaktadır.


Hukuk


Ingilitere’deki ceza davaları iki sonuçludur; suçlu veya suçsuz.

Iskoçya’da ise , ingiltere ve galler’e göre daha farklı bir yaşama sistemi vardır; eğer sanıkları mahkum etmek için yeterince kanıt yok ancak jüri de masumiyetlerine ikna değilse, üçüncü bir seçenek olarak “kanıtlanmadı” kararı verilir, hatta iskoçya’da bunun bir de şakası vardır “suçlu değilsin, ama bir daha yapma olur mu?” diye.


Dil


Doğal olarak, ingiltere’deki tüm yerli halkın ana dili ingilizcedir.

Ingilizce, iskoçya’ya özgü değildir. iskoçların ana dili; genelde irlandaca-galce’ye benzeyen bir dil olan gaidhlig dilidir. orta çağ’dan itibaren ise bir iskoç dili olan lallans dilini konuşmuşlardır. şu an güney iskoçya’da birçok kişi bu dili konuşmaya devam etmektedir.Din


Hem iskoçya hem de ingiltere 16.yy’a kadar katolik kalıp, daha sonra reformist bir hareketle protestanlığa geçmiş olsalar da, iki ülkenin de ulusal kiliseleri birbirinden farklılık gösterir.

Ingiltere kilisesi, ingiliz devletinin merkez kilisesi konumundadır ve doğma ile doktrin açısından katolik kilisesine daha yakındır.

Iskoçya kilisesi ise iskoç ulusal kilisesidir, devletin kilisesi değildir ve devletin manevi konularda bir yargı ve/veya görüş bildirme yetkisi yoktur. kiliseyi psikoposlar veya başpsikoposlar değil, yaşlılardan oluşan bir meclis yönetir ve bu haliyle presbiteryen bir formdadır (yani kalvinisttir)


Yasama


1997 yılında yapılan referandum sonucunda, iskoçya, birleşik krallık parlamentosuna ayrılmış alanlar dışındaki tüm konularda yaşamadan sorumlu hale gelmiş ve 1999 yılında kendi parlamentosunu kurmuştur. parlamenter çoğunluk, sosyal demokrat / merkez sol çizgisinde olan ve kısaltması snp olan iskoç ulusal partisindedir (scottish national party)Ingiltere'nin ise ayrı bir parlamentosu yoktur, westminster'da yer alan meclis, büyük britanya'yı temsil etmektedir. meclis, halk tarafından seçilen milletvekillerinin yer aldığı avam kamarası ile üyelerinin çoğunluğunun kraliçe tarafından seçilen (ve ömür boyu babadan oğula geçen) asillerden oluşan lordlar kamarası olarak iki bölümden oluşur. tüm yaşama 650 milletvekilinden oluşan avam kamarasındadır. lordlar kamarası ise biraz semboliktir, olağanüstü seçim, ani istifa ve hükümetin güven oylaması sonucu düşürülmesi gibi ekstrem durumlarda tavsiye niteliğinde görüş bildirir.

Comments

Popular posts from this blog

Ingiltere'de Lockdown 2 Kesinlesti! Iste Bilmeniz Gerekenler, Kurallar ve Tarihler!

Ingiltere'de lockdown yani karantina uygulamasi artik kesinlesti. Medyada Lockdown 2 olarakta adlandirilan bu yeni karantina surecinde hangi kurallara gore nasil yasayacagiz? Lockdown 2 bu persembe gunu basliyor ve 2 Aralik'a kadar devam ediyor. Iste Ingiltere'de 2 Aralik tarihine kadar nasil yasayacagiz, hangi kurallara uyacagiz madde madde siraliyoruz: 1- Okullar acik! Herkesin tahminin tersi olarak okullar acik kaliyor. 2- Pub, Restoran ve servis yapilan heryer kapaniyor. Restoranlar kapaniyor ancak takeaway olarak devam edebilecekler.  3- Non essential denilen yani acik kalacak kadar onemde olmayan butun isletmeler, dukkanlar kapaniyor. Takeaway yani kebab, pizza, balik delivery isinde olanlar islerine devam edebilecekler.  4- Yurtdisina cikmak yasak. Sinirlar kapaniyor.  5- Ingiltere icinde de seyehatlere sinirlamalar getiriliyor.  6- Furlough 2 ay daha uzatildi!! 7- Profesyonel sporlar devam edecek ancak amator sporlar 2 Aralik'a kadar yasaklandi. 8- Mahkemeler a

Boris Johnson'un Acikladigi Yeni Covid-19 Kurallari - Okuyun, Pisman Olmayin!

Boris Johnson bu aksam 8'de yaptigi aciklamalarda yeni kisitlamalari acikladi. Son haftalarda artan vakalar herkesin endise ettigi bir seviyeye geldi. Alarm seviyesi 3'den 4'e cekildi.  Basbakan Boris Johnson simdilik 2. Lockdown'i, karantinayi aciklamadi ancak kurallara uyulmamaya devam edilirse ekim ayi icinde 2. karantina baslayacak! INGILTERE'DE 2. BIR KARANTINA OLACAK MI? CEVABI BU HABERDE! BORIS JOHNSON'DAN FLASH ACIKLAMALAR! Iste o yeni Covid-19 kurallari: 1- Bugunden itibaren pub, bar ve restoranlarda da maske takmak zorunlu. Yasaga uymayanlar £200 ceza ile karsilasacak. Yemek yerken ve icerken maske cikarilabilecek. 2- Gece 10'den itibaren restoran, pub ve bar'lar kapanmis olacak ve sadece masalarda oturan musterilere servis yapilacak. 3- Yasi 11'den kucukler icin maske takma zorunlulugu yok. 4- Covid-19 icin guvenli olmayan is yerleri kapatilacak.  5- Eger gerekirse Ordu birlikleri sehirlere inerek kurallarin uygulanmasini denetleyebilecek.

İngiltere'de 2. Dalga Korkusuyla Marketleri Yine Bosalttilar!

 Ingiltere'de 2. dalga korkusuyla insanlar marketleri hucum ederek, makarna, bebek mamasi, tuvalet kagidi, paracetamol gibi urunleri adeta yagmaladilar.  Koronavirüs vakalarında artışın yaşandığı İngiltere'de paniğe kapılan halk, soluğu marketlerde aldı. Avrupa'da koronavirüs salgını kaynaklı en çok ölümün görüldüğü İngiltere'de vaka sayısı, ağustos ayından itibaren yeniden yükselişe geçti. Ülkede geçtiğimiz günlerde vaka sayısı 4 bin 422'ye çıkarken, 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı olarak kaydedildi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülke basınına yaptığı açıklamada, "Salgının yayılmasını önlemede dönüm noktasındayız. Bir seçimle karşı karşıyayız. Ulusal karantina gerekliyse harekete geçmeye de hazır olmalıyız." dedi. İKİNCİ KARANTİNA GELECEK ENDİŞESİ Hancock'un açıklamasından sonra İngiliz vatandaşlar, ülkede marketlere akın etti. İngiltere'de uygulanan ilk karantina döneminde yaşananlara benzer görüntüler ortaya çıktı. D