Skip to main content

ingiltere ucuncu dunya savasina mi hazirlaniyor?

ingiltere 3. dunya savasina mi hazirlaniyor? Gazeteler surekli siginaklarin bulundugu yerleri ve haritalari gosterirken diger yandan da olasi savasta neler yapilmasi gerektigi anlatiliyor.

ABD ve Rusya'daki savaş sığınaklarına rağbet her geçen artarken benzer bir akım da İngiltere'de başladı. Başta ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer gerilime dikkat çeken İngiliz basını, olası bir Üçüncü Dünya Savaşı'na karşı da okuyucularına ülkedeki sığınakları bildirmeye başladı. Express gazetesinin internet sitesinde İngiltere genelindeki savaş sığınaklarının haritaları yayımlandı.

ingiltere ucuncu dunya savasi siginak

Haberde İkinci Dünya Savaşı'nda yapılan yeraltı sığınaklarından en geniş ve en derin olan 8 tanesinin başkent Londra'da olduğu kaydedildi. Chancery Lane, Belsize Park, Camden Town, Goodge Street, Clapham North, Clapham Common, Clapham South ve Stockwell. bölgelerindeki bu sığınakların genişliğinin 5 metre çapında olduğu ve uzunluklarının da 360 metreyi bulduğu belirtildi. Her bir sığınağın 10 bin kişi sığabilecek kapasitede olduğu vurgulanan haberde söz konusu sığınaklardan 5'inin Londra'ya yönelik bombardımanın çok arttığı 1944'te halka açıldığı hatırlatıldı. Express gazetesi söz konusu tünellerin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra askeri yığınaklar, iletişim merkezleri, müze ve otel gibi kullanıldığı ancak şimdilerde hepsinin girişinin kilitli olduğunu yazdı. Kısa bir süre önce Rusya'da hükümete bağlı televizyon kanalı NTV, halka Batı ile nükleer savaşın her an çıkabileceğini ve "Olası bir savaşa hazır mısınız? Eğer bir gün size en yakın bomba sığınağının nerede olduğunu öğrenmeniz gerekirse, o gün bugün. Kendinize en yakın sığınakların yerini bilin" uyarısı yapılmıştı.

kaynak: takvim.com.tr

Comments

Popular posts from this blog

Ingiltere'de Lockdown 2 Kesinlesti! Iste Bilmeniz Gerekenler, Kurallar ve Tarihler!

Ingiltere'de lockdown yani karantina uygulamasi artik kesinlesti. Medyada Lockdown 2 olarakta adlandirilan bu yeni karantina surecinde hangi kurallara gore nasil yasayacagiz? Lockdown 2 bu persembe gunu basliyor ve 2 Aralik'a kadar devam ediyor. Iste Ingiltere'de 2 Aralik tarihine kadar nasil yasayacagiz, hangi kurallara uyacagiz madde madde siraliyoruz: 1- Okullar acik! Herkesin tahminin tersi olarak okullar acik kaliyor. 2- Pub, Restoran ve servis yapilan heryer kapaniyor. Restoranlar kapaniyor ancak takeaway olarak devam edebilecekler.  3- Non essential denilen yani acik kalacak kadar onemde olmayan butun isletmeler, dukkanlar kapaniyor. Takeaway yani kebab, pizza, balik delivery isinde olanlar islerine devam edebilecekler.  4- Yurtdisina cikmak yasak. Sinirlar kapaniyor.  5- Ingiltere icinde de seyehatlere sinirlamalar getiriliyor.  6- Furlough 2 ay daha uzatildi!! 7- Profesyonel sporlar devam edecek ancak amator sporlar 2 Aralik'a kadar yasaklandi. 8- Mahkemeler a

Boris Johnson'un Acikladigi Yeni Covid-19 Kurallari - Okuyun, Pisman Olmayin!

Boris Johnson bu aksam 8'de yaptigi aciklamalarda yeni kisitlamalari acikladi. Son haftalarda artan vakalar herkesin endise ettigi bir seviyeye geldi. Alarm seviyesi 3'den 4'e cekildi.  Basbakan Boris Johnson simdilik 2. Lockdown'i, karantinayi aciklamadi ancak kurallara uyulmamaya devam edilirse ekim ayi icinde 2. karantina baslayacak! INGILTERE'DE 2. BIR KARANTINA OLACAK MI? CEVABI BU HABERDE! BORIS JOHNSON'DAN FLASH ACIKLAMALAR! Iste o yeni Covid-19 kurallari: 1- Bugunden itibaren pub, bar ve restoranlarda da maske takmak zorunlu. Yasaga uymayanlar £200 ceza ile karsilasacak. Yemek yerken ve icerken maske cikarilabilecek. 2- Gece 10'den itibaren restoran, pub ve bar'lar kapanmis olacak ve sadece masalarda oturan musterilere servis yapilacak. 3- Yasi 11'den kucukler icin maske takma zorunlulugu yok. 4- Covid-19 icin guvenli olmayan is yerleri kapatilacak.  5- Eger gerekirse Ordu birlikleri sehirlere inerek kurallarin uygulanmasini denetleyebilecek.

İngiltere'de 2. Dalga Korkusuyla Marketleri Yine Bosalttilar!

 Ingiltere'de 2. dalga korkusuyla insanlar marketleri hucum ederek, makarna, bebek mamasi, tuvalet kagidi, paracetamol gibi urunleri adeta yagmaladilar.  Koronavirüs vakalarında artışın yaşandığı İngiltere'de paniğe kapılan halk, soluğu marketlerde aldı. Avrupa'da koronavirüs salgını kaynaklı en çok ölümün görüldüğü İngiltere'de vaka sayısı, ağustos ayından itibaren yeniden yükselişe geçti. Ülkede geçtiğimiz günlerde vaka sayısı 4 bin 422'ye çıkarken, 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı olarak kaydedildi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülke basınına yaptığı açıklamada, "Salgının yayılmasını önlemede dönüm noktasındayız. Bir seçimle karşı karşıyayız. Ulusal karantina gerekliyse harekete geçmeye de hazır olmalıyız." dedi. İKİNCİ KARANTİNA GELECEK ENDİŞESİ Hancock'un açıklamasından sonra İngiliz vatandaşlar, ülkede marketlere akın etti. İngiltere'de uygulanan ilk karantina döneminde yaşananlara benzer görüntüler ortaya çıktı. D